This page shows twenty 4th grade math problems that can be given to 4th grade students. These 4th grade math problems have been well chosen to cover a wide variety of topics taught in 4th grade.

4th grade math problems


1

A math tutor charges $ 20 for the first hour and $ 10 for each subsequent hour. One student took private lessons from 2:00 p.m. to 7:00 p.m. How much money did the math tutor make?

2

Amusement park day passes are $ 10 for adults and $ 4 for children. A family with two adults and four children visits the park. How much money did the family pay?

3

Jonathan’s house is with the couple ordered (3, 4). To go to school, he goes 5 blocks north and 2 blocks east. With which ordered pair can Jonathan’s school be found?

4th

Alicia is crying because she couldn’t ride. When her mother asked her why she was crying, she replied, “I have to be at least 5 feet to ride.” If Alicia is 54 inches, how many inches is she 5 feet?

5

A family will travel 240 miles to see relatives. The father goes 60 miles an hour. How long will the trip be?

6th

From 11:00 p.m. onwards, a dog barks twice at 11:09 a.m., 11:15 a.m. and 11:21 a.m. What time will it be when the dog barks again?

7th

One box has 4 pounds of flour. My mom used three quarters (3/4) of the flour to bake a cake. How much flour is there left in the box?

8th

A school principal ordered granola bars for 3,000 students to celebrate the end of the school year. The granola bars came in boxes and each case has 15 boxes and each box has 20 granola bars. How many cases came?

9

One pound is 16 ounces. How many pounds does a 112-ounce bag of rice weigh?

10

If a bag of apples weighs about 2 1/2 pounds, how much do 10 bags weigh?

11

A bag of grapes costs $ 4.57. If you pay with $ 5.00, what change will be returned to you?

12th

Your mom uses 5/4 pounds of flour to make pizza dough. However, your aunt uses 3/4 pounds of flour. How much more flour does your mother use?

13th

If four numbers are less than 100, odd, multiples of 5, and more than 60, what are the numbers?

14th

A store sells 546 candy on Monday, 567 on Tuesday, and 588 on Wednesday. How much candy does the store sell on Thursday?

fifteen

The library near Stephanie’s house is with the ordered couple (5, 6). To go home, she goes 4 blocks south and 3 blocks west. With which ordered pair can Stephanie’s house be found?

16

Which number am I if the sum of my two digits is 10 and the digit in my place is four times larger than the digit in my tens?

17th

Four buses bring students to a science museum. How many children are on each bus if there are 100 students and every bus has the same number of students?

18th

If you have 2 quarters, 4 dimes, 6 nickels and 10 pennies in your pocket, how much money do you have?

19th

Maria has 3/5 pounds of rice. John has 2/3 pounds of water. Who has more flour?

20th

After selling candy for 25 cents each, you made $ 5.50. How many candies did you sell?

Things to Consider About These 4th Grade Math Problems

If students can solve at least 18 of these 20 4th grade math problems, you can conclude that the student is good at solving 4th grade math problems.





LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here