We often buy things and then get bills of the items. The shopkeeper gives us an invoice with information about what we are buying. Various items purchased by us, their prices and the total amount are listed in the invoice.

Whenever you go to the store to buy something the shopkeeper will give you a bill. The invoice contains all the necessary information. Usually we get an invoice in a restaurant, cinema, etc. If you buy 1 bread, 1 packet of milk and 1 chocolate, your invoice will be shown below.


INVOICE

items

rating

quantity

costs

loaf

fifteen

1

$ 15

milk

22nd

1

$ 22

chocolate

20th

1

total

$ 20

$ 57

Shopkeeper Invoice

We can use a few examples to better understand invoices.

Examples of banknotes:

1. Surendra buys a pen for $ 16.50, a book for $ 96.25, a pen box for $ 48.50, and 2 notebooks for $ 16.50 each. Create an invoice for the purchases.

Solution:

The invoice can be created as shown below.

INVOICE

items

pen

Books

Pen box

Notebooks

quantity

1

1

1

2

Price per piece ($)

16.50

96.25

48.50

16.50

total

Amount ($)

16.50

96.25

48.50

33.00

194.25

2. Nandan buys 6 kg of flour at a price of 10 USD per kg, 9 kg of sugar at a price of 18 USD per kg, and 5 kg of rice at a price of 15 USD per kg. Do an invoice for the purchases.

Solution:

The invoice can be created as shown below.

INVOICE

items

Flour

sugar

rice

quantity

6 kg

9 kg

5 kg

Price per kg ($)

10.00

18.00

15.00

total

Amount ($)

60.00

162.00

75.00

297.00

Questions and answers about banknotes:

1. Nicki and Pat went to the supermarket. Nicki bought all the groceries from the upper shelf and Pat bought all the toys from the lower shelf. Make an account of them.

Nickis Bill

Do a cash calculation

4th grade math activities

From banknotes to the HOMEPAGE


Did you not find what you were looking for? Or would you like to know more aboutMath only math.
Use that google search to find what you need.






LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here